SPOLEK    PROSTĚJOVSKÝCH    FOTOGRAFŮ     (SPF)

MUDr. BŘETISLAV J. ŠMÍD

ČLENSTVÍ
  • Česká federace fotografického umění
KONTAKTNÍ ÚDAJE
  • web   http://www.cerebrum.cz/galerie-fotografa-b-j-smida/

Fotografuje od svých 14 let, kdy první zkušenosti získává od svého otce a od přátel ve fotografickém klubu při Vlastivědné společnosti muzejní, jíž je nejmladším členem. Zde se setkává s olomouckými fotografy věhlasné skupiny DOFO.
Aktivně se pravidelně zúčastňuje klubových výstav. Na jeho tvorbu mají vliv přátelé fotografové RNDr. Vojtěch Sapara, skvělý krajinář  a znalec fotografické chemie, který mu předal základy fotografického řemesla, Jaroslav Vávra, Ivo Přeček  a PhDr. Miloslav Stibor , kteří mu byli nápomocni radou a konzultací  při formování jeho uměleckého vidění a cítění.
Svůj tvůrčí rukopis  nachází  ve fotografii  zátiší a aktu. Tato témata zpracovává klasickou černobílou fotografií. Vytříbený smysl pro kompozici uplatňuje i v krajinářské fotografii, kde sílu jednoduchých záběrů umocňuje světlem a barvou k vystižení atmosféry dokumentovaných míst.
Od mládí je autor členem Svazu českých fotografů a od roku 2007 je členem České federace fotografického umění, která prezentuje jeho snímky i na kolektivních zahraničních výstavách. Jeho fotografie získaly řadu ocenění na fotografických soutěžích a na Národní přehlídce amatérské fotografie  v 1974. V poslední  době byly jeho snímky publikovány  v fotografickém časopise PhotoArt  v roce 2006 a přijaty na světové prestižní výstavy  The Al-thani Award  2008, Trierenberg circuit 2008, 2009.

aktualizováno: 17.01.2024 08:51:30